Řada vysokotlakých kyslíkových kompresorů naší společnosti využívá bezolejovou konstrukci pístu s vynikajícím výkonem.
Co je kyslíkový kompresor?
Kyslíkový kompresor je kompresor používaný ke stlačování a dodávání kyslíku. Kyslík je silný urychlovač hoření, který může způsobit požáry a výbuchy.
Při navrhování a používání kyslíkového kompresoru je třeba vzít v úvahu následující:
- Části kompresoru, které jsou v kontaktu s plynem, jsou přísně zakázány, aby se dostaly do kontaktu s olejem. Válec není mazán vodou a je použit glycerin nebo bezolejové mazivo. Před montáží je nutné vše očistit rozpouštědlem.
- Vlivem vysoké vlhkosti vodního mazání dochází při stlačení ke zvýšení teploty, kyslík z vlhkého prostředí se stává korozivním, proto materiály ve styku s kyslíkem musí být korozivzdorné a mít dobrou tepelnou vodivost. Válec je obvykle vyroben z fosforového bronzu, píst je vyroben z hliníkové slitiny a mezichladič je vyroben z mědi nebo nerezové oceli.
- Průměrná rychlost pístu by měla být nízká a rychlost plynu v potrubí by měla být nižší než u vzduchového kompresoru.
- Uvolňovací teplota by neměla být příliš vysoká: ne více než 100~120 ℃ při použití vodního mazání a ne více než 160 ℃ při použití bezolejové konstrukce. Tlak v každé fázi by neměl být příliš vysoký.
V medicíně je kyslíkový kompresor zařízení používané k dodávání kyslíku pacientovi. Jeho funkcí je stlačit objem kyslíkové láhve a uložit tak více kyslíku.
Jak funguje pístový kyslíkový kompresor?
Když se pístový kompresor začne otáčet, pístnice způsobí vratný pohyb pístu. Pracovní objem tvořený vnitřními stěnami válce, hlavou válce a horní plochou pístu se periodicky mění. Když se píst vzdaluje od hlavy válce, objem ve válci se zvětšuje, otevírá se sací ventil, dokud se objem nezvětší a plyn nevstoupí do válce. Sací ventil se poté uzavře; při opačném pohybu pístu se objem ve válci zmenšuje a tlak plynu se zvyšuje. Když je tlak ve válci vyšší než tlak výfuku, výfukový ventil se otevře a plyn je vytlačován z válce, dokud píst nedosáhne svého limitu. Tento proces se opakuje s pístem pohybujícím se v opačném směru, čímž se dokončí jeden pracovní cyklus.
Výhody pístového kyslíkového kompresoru
- Široký tlakový rozsah, se schopností dosáhnout požadovaného tlaku.
- Vysoká účinnost a nízká spotřeba energie.
- Široká přizpůsobivost požadavkům na tlak a chlazení.
- Snadno se udržuje.
- Nízké požadavky na materiály, snadné zpracování a nízká cena.
- Technologie je poměrně rozvinutá a nashromáždily se bohaté zkušenosti s výrobou a provozem.
- Systém pístového kompresoru je poměrně jednoduchý.
Comments are closed