Možná znáte vzduchové kompresory, protože jsou nejrozšířenějším typem kompresoru. Existují však také kyslíkové, dusíkové a vodíkové kompresory, které jsou zcela běžné. Tento článek zdůrazňuje rozdíly mezi vzduchovými a kyslíkovými kompresory, aby vám pomohl pochopit, jaký typ kompresoru potřebujete.
Co je vzduchový kompresor?
Vzduchový kompresor je zařízení, které ukládá energii (pomocí elektromotoru, naftového nebo benzínového motoru atd.) jako potenciální energii ve stlačeném vzduchu (tedy stlačeném vzduchu). Pomocí jedné z několika metod vzduchový kompresor stlačuje vzduch a uchovává jej v nádrži, dokud není potřeba jej použít. Energii stlačeného vzduchu lze využít v různých aplikacích využitím kinetické energie vzduchu uvolněného při snížení tlaku v nádrži. Když tlak opět dosáhne spodní hranice, kompresor se zapne a natlakuje nádrž. Vzhledem k tomu, že kompresor lze použít pro jakékoli plyny/vzduch a čerpadlo pracuje s kapalinami, je třeba je odlišit.
Co je kyslíkový kompresor?
Kyslíkový kompresor je zařízení používané ke stlačování a dodávání kyslíku. Kyslík je silné okysličovadlo, které může snadno způsobit požáry a výbuchy.
Rozdíl mezi vzduchovým kompresorem a kyslíkovým kompresorem
Vzduchový kompresor stlačuje vzduch přímo do nádoby. Vzduch stlačený vzduchovým kompresorem se skládá ze 78 % dusíku, 20-21 % kyslíku a 1-2 % vodní páry, oxidu uhličitého a dalších plynů. Po stlačení se složení vzduchu nemění, pouze se zmenšuje prostor, který molekuly zabírají.
Kyslíkové kompresory stlačují kyslík přímo a vytvářejí vysoce čistý plyn, který zabírá méně místa.
Hlavním rozdílem mezi kyslíkovým a vzduchovým kompresorem je nepřítomnost oleje:
- V kyslíkovém kompresoru musí být všechny části, které jsou v kontaktu s kyslíkem, před instalací přísně očištěny od mastnoty a oleje, pomocí tetrachloridu, aby se zabránilo výbušným usazeninám uhlíku.
- Při výměně nebo opravě dílů, které přicházejí do styku s kyslíkem, si personál obsluhující kyslíkový kompresor musí nejprve umýt ruce. Pracovní plochy a skříňky na díly by také měly být čisté a bez oleje.
- Množství mazací vody v kyslíkovém kompresoru by nemělo být příliš malé nebo vodnaté, aby se zabránilo náhlému zvýšení teploty ve válci.
- Pokud dojde k abnormálním změnám tlaku v kyslíkovém kompresoru, je nutné neprodleně vyměnit nebo opravit příslušný ventil, aby se zabránilo přehřátí láhve.
- Sledujte stav těsnění kompresoru. Pokud jsou těsnění špatná, musí být vyměněn válec pístnice, aby se zabránilo vniknutí oleje do kyslíkového kompresoru.
Po přečtení tohoto článku již pravděpodobně máte představu o tom, jaký typ kompresoru potřebujete. Pokud máte nějaké dotazy, můžete si modely prohlédnout na našem webu nebo nás kontaktovat.
Comments are closed